Paper Mache - Gapoxio Clay - Sculpty - Foam - EVA - Faux Leather - Polyester - Vax - Epoxy - Elasticor - Wonderflex - Worbla - Silikon - Plastimake - Art Clay


Selam :3
Adam gibi craft (Maket) malzemelerini tanıtacağım bu sayfada size ^^
Craft ne demektir? El işi kısacası, yani kostümlerdeki kumaş harici yapılan hamurdan/kartondan/plastikten/metalden vs objeler, maketler.


Paper Mache, Gapoxio Clay, Sculpty, Ceramic Dough, Foam, Faux Leather, Epoxy, Elasticor, Resin - Polyester, Mold, Worbla, Thermoplast, Wonderflex, Plastimake, Liquid Latex, Art Clay~ TANIMLAR İÇİN =>

Paper Mache (Kağıt hamuru-tutkal hamuru-çiçek tutkalı)
Gapoxio Clay (Dolgu hamuru/derz)
Sculpty (Kil)
Ceramic Dough (Seramik Hamuru)
Foam (Strafor, yalıtım köpüğü)
Eva (Maket mantarı, çadır matı, yer matı, dojo matı)
Faux Leather (Suni deri)
Epoxy (Epoksi, zemin kaplamalarında kullanılan reçineli bir tür plastik macun)
Elasticor (Elastikor, ahşap tutkallı sıvı yalıtım ve kaplama malzemesidir)
Resin Polyester & Elyaf (Reçine - Güçlü kimyasal bir tutkal ve kalıplık sıvı - Elyaf da onu kalıplamakta kullandığımız iğne iğne beyaz makasla kestiğimiz yapı malzemesi)
Mold (Kuruyunca sertleşen her türlü hamur veya yarı akışkan karışıma verilen teknik isim) 
Thermoplast (Isınınca şekil değiştirebilen plastik alaşımların tümü)
Worbla (Dokulu açık kahverengi ısınınca hamurlaşan soğuyunca sertleşen maket malzemesi)
Wonderflex (Isıtılınca yapış yapış bir yapıya kavuşup şekil alabilen bir tür thermoplast)
Plastimake (Boncuk boncuk satılıp sıcak suya atılınca yumuşayıp hamur olan soğuk suya atınca da taşlaşan bir maket malzemesi markası)
Liquid Latex (Sıvı lateks, bir tür donunca esnek kalan plastik alaşımdır. Makyajda ve maske yapımında kullanılır)
Art Clay (Sanat Kili, yumuşak, hafif, hava ile kuruyan, oyun hamuru benzeri kaliteli hamur)


Paper Mache ya da Paper Mache Pulp"Kağıt hamuru" dediğimiz olay ^_^ Yani belli bir şekil yaratmak için obje yüzeyinin bir kat plastik tutkal (diğer isimleri: beyaz tutkal / ahşap tutkalı) (toz ya da sıvı halde satılmaktadır, nalburlarda bulunur) bir kat gazete ya da kağıt peçete şeklinde istediğin kalınlığa ulaşıncaya kadar katmanlarca kaplanması işlemine deniyor. Örneğin kask için balon, kaplandıktan ve kuruduktan sonra içinde patlatılıyor; rahatlıkla makasla kesebilir parçaları birbirine yine tutkalla yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde üretilen ürünler çok sağlamdır ve rahatlıkla istediğin yerden kesilerek şekillendirilebilir. İçinde hava boşluğu bırakmamaya özen göstermek lazım.

Pulp dediğimiz olay ise önceden küçük parçalara bölünüp öğütülerek hazırlanan gazete ya da talaş ya da kağıt mendillerin üzerine (nasıl bir yüzey elde edeceğine göre değişir: en girintili çıkıntılı hamur inin malzeme talaştır, kaya benzeri bir görüntü yakalamak için gazete kullanılır, nispeten pürüzsüz bir hamur için ise kağıt mendil iyice ezilerek tutkalla yoğrulur). Pulp neye benziyor? TIKLA! Benim sayfamdan bir çalışma !


Gapoxio Clay"Clay" dediğimiz malzeme bizdeki kil veya seramik hamurudur. Genelde cosplayde çıkarılan kağıt hamuru kalıpların, fotoblok maketlerin veya kartonların kaplanarak pürüzsüz metal görüntüsüne kavuşturulması için kullanılır. Gapoxio dediğimiz kelime iki manaya geliyor: biri hazır kil (genelde sarı kahverengi ve tonları) ve seramik hamurları (beyaz ya da sarımtrak beyaz) satan bir marka, bir diğeri seramik hamurunu açıp ince bir katman halinde objeyi kaplama işlemidir. Seramik hamuru kilden daha kaliteli ve daha pahalıdır, her ikisi de toz ya da hamur halinde satılabilir ve sanat malzemeleri satan büyük kırtasiyelerde bulunurlar.
Sculpty


"sculp" heykeltraşlık demektir. "Hamur" olarak geçen bir tür heykeltraşlık malzemesi. Ülkemizde sadece toz halinde satılan henüz hamur halinde satışına rastlamadığım gri renkli bir tür sentetik seramik hamurudur. Parçalanmayan ve minik detayları henüz ıslakken kapladığınız yüzeyde kazıyarak oyarak elde edebileceğiniz, sonrasında da fırınlayarak ölümsüzleştirebileceğiniz bir malzemedir. Ayrıntılı figürcülük ile alakalı merakınız varsa şu belgeyi inceleyiniz.

  Working with template: kalıpla çalışmak~


Bu işlemi birçok hamur tipi hatta mum ile yapanı bile gördüm...

Hamur işleme teknikleri:

1. Bunlar (seramic dough, gapoxio clay, paper mache clay, sculpty) şekillendirmekte kullanılan temel araçlardır. Devamında bol bol el, parmak, kol, ayak


2. Yaptığınız zırh parçanızın üzerine kabartmalı desenler çalışmanın iki yolu vardır (tabi önce deseni hafifçe kurşun kalemle çizin):

a. Silikon desenler: Soğuk silikon tabancası öneriyorum: Çünkü eğer gücü ayarlayabilirseniz sıcak silikona nazaran daha düzenli bir şekilde sıkabiliyorsunuz; ki bunun önemi desenin her yerinde kabartıların eşit boyutta olması.

b. Yarı akışkan hamur macun: Sulandırılmış seramik hamuru veya sculpty i aynı bir pastanın üzerine krema sıkarken yapacağınız işlem gibi bir torba ya da şırınga sistemi ile sıkabilirsiniz.

Bu kabartma işlemleri bitince pişirilen hamur ise fırınlanarak, değilse gölgede yeterli süresinde bekletilerek iyice kurutulup boyanmalıdır.


Epoksi

(Epoxy & hardener pack) Sertleştiricisi ile birlikte satılan içine toz boyalar veya doku yaratacak taş veya pul gibi malzemeleri karıştırarak elde edebileceğiniz sertleştiricisini kattığınızda yaydığınız yüzeyde donarak pürüzsüz bir yapı oluşturan bir tür kimyasal sıvıdır. Yarı şeffaf olanları aynı polyestere benzer. Fakat Polyesterin aksine kuruduğunda taslaşmaz, esnekliğini korur.

ELASTICOR
(Elastikor)


Yine bir yarı akışkan sıvı yalıtım malzemesi ve kaplama ürünü. Kuruyunca tamamen taşlaşmaz bunun yerine ufalanan bir yapıya kavuşur ve kesinlikle ürünü pürüzsüzleştirir. Kalıp almak için uygun değildir, dikkatli uygulanmazsa hava kabarcıkları kalabilir.

RESIN - Polyester (Reçine)


Tonla çeşidi ve kullanım amacı olan bir tür kimyasal tutkaldır. Çeşitlerinden bazıları (Akıtmalı teknik özelliğindekiler:) Akrilik, Yanmaz, Cam Elyaf, Döküm, Düğme, Kalıp polyesteri, İzoftalik; (Cam Elyaflı Teknikler için:) Elyaf tipi, Kompozit, RTM, Ortoftalik polyesterdir. Kendi içinde 3-4 sıvı kimyasal paket içermektedir. Bunları çalışmadan önce birbirine belli oranlarda karıştırır ve fırça ile bu tutkalı uygularsınız. Genelde tekne ve oyun parkı yapımlarında çokça kullanılır, çünkü hem hafif hem dayanıklıdır.

Elyaf ise yukarıdaki malzemedir. Dilerseniz bununla herhangi bir kalıbı kaplama yapabiliyorsunuz, bir elyaf bir fırça - bir elyaf bir fırça~ Dilerseniz de aşağıda örnekteki gibi elyafsız kalıba döküp süper sert şekiller (GEM - JEWEL - MÜCEVHER TAŞI) elde edebiliyorsunuz. Yine toz boyalar ile -renk bozulmaları yaşanabilir*- renklendirmeler yapılabiliyor. Oje vs ile çalışanlar var, çünkü şeffaf~

Yukarıdaki görsel Quixe Cosplay'den alındı. ŞU LINK'TE DE ayrıntılı açıklamalar var.Bitmiş Hamur ya da Kağıt Hamuru Objenin boyanması:


Su bazlı plastik boyalar ile hamur ya da kağıt kalıp zırhlarınızı, kumaşlarınızı; ahşap, plastik ya da metal objelerinizi yoğunluğunu malzemeye göre ayarlayarak rahatlıkla boyayabilirsiniz. 2 kat boyamak her zaman için iyidir.
Sprey boyalar, objenin her yerinin aynı renkte olacağı hızlı çözümlerde tercih edilebilir (Meraklısına iyi bir sprey boyama "Airbrush" denilen cici alet ile yapılır alt bilgisini vereyim).
Bunun haricinde fırça efektleri için Akrilik (Acrylic) boyalar ile ahşap boyaları, guvajlar (önermiyorum, çok zorda kalınırsa tercih edilsin) kullanılabilir.
Yağlı boyaların kostüm üretiminde önerilmemesinin sebebi nispeten solunuma ve cilde zararlı bileşenler ve çözücüler içermesidir. Tene değecek ya da başka insanların temas edebileceği alanlarda sağlıklı boyaların kullanılmasını öneriyorum. Onun haricinde parlak ve sağlam boyalar elde etmek için silahlarda ya da dış maketlerde rahatlıkla kullanılabilir.
Ve tabi boya sonrası sprey ya da fırça ile cila uygularsanız hem boyanız korunur hem de görüntü profesyonelleşir.
FOAM

 Çeşitleri vardır...

a. "Strafor" ya da "sentetik köpük" denilen sert köpüğümsü yalıtım malzemesine "foam" denilmektedir. Kalın ve büyük tabakaları nalburlarda; nispeten ince ve esneklik kazandırılmış halleri ise sanat malzemeleri dükkanlarından temin edilebilir.

Straforla çalışırken: Death Rebel Scythe

b. Fotoblok: Genelde mimarlık veya inşaat mühendisi öğrencilerinin elinde görülen, beyaz renkli içi incecik sentetik köpük dolu iki yüzeyi kağıt ya da karton yapıştırılmış halde bulunan bir malzemedir. Pahalı sayılır ve seçkin sanat malzemeleri dükkanlarında bulunabilir. Esneme özelliği yoktur, en kalını 0.75 cm dir.

c. EVA: (Craft Foam, Fun Foam, Maket Mantarı diğer adları!) 0.50 cm kalınlığından başlayıp 2 cm e kadar bulunabilen süper esnek, bin türlü renkte karşımıza çıkabilen bir tür sentetik süngerdir. EVA büküldüğü şekilde kalmaz, eski halini alır. Çok çeşitli ürünlerin üretiminde kullanılır: Terlik tabanları, çantalar, ayakkabılar, şapkalar vs vs. O sebeple uygun fiyatlı olarak toptancılardan temin edilebilir. Fakat perakende bulmak zorunda kalabilirsiniz ki bu durumda sanat malzemeleri dükkanlarından birazcık pahalı bir şekilde temin edebilirsiniz.

d. Poliüretan köpük: Malzemenin kimyasalla eritilip tüpte basınçlı bir şekilde paketlenmiş hali. İstediğiniz yere sıkıp bekliyorsunuz, şişip kuruyor. Tamamen sertleştiğinde aynı strafor yapısına kavuşuyor ki kesip biçebiliyor, kaplayabiliyorsunuz.Fun Foam / EVA

Elimiz, kolumuz haline gelen süngerimsi malzeme. Tabaka tabaka çeşitli ambalajcılardan satın almaktayız. En çok 3 mm, 5 mm ve 2 cm likler kullanılıyor. Tatami Minderi de denir.Canınız mı sıkıldı eğitimden, açın Quixe Cosplay ile olan konuyla alakalı sohbetli pilavlı röportajımızı izleyin! :D
Faux Leather Armor


"Faux Leather" suni deri demektir. Kumaşçılardan çeşitli kalınlıklarda bulunabilir. Suni deri dikiş makinesinde -singerde 2045 70/09- ince iğne ile ve tamburalı deri/jarse dikme ayağı ile dikilebilir. Zımba çakılarak kesilen parçalar birleştirilebilir ve suni deriye en güzel ayakkabı boyası ile eskitme ya da parlatma efektleri verilebilir. Bu efektler genelde sponge fırça ya da sünger ile verilir. "Armor" deri zırh demektir. Suni derinin kalınlarından zımbalar yardımıyla çok şahane zırhlar yapılabilmektedir.

MAKET ŞEKİLLENDİRİRKEN KULLANILAN ALETLER~

Dekupaj

MDF, tahta, eva, strafor kesmekte kullanılan elektrikli masa testeresi.

Bisturi seti ve Maket bıçağı

Mutlaka sık sık bileyleyerek çalışınııızzzz !!! <3


Zımba Makinesi


Bendeki cici zımba makinesini görmek için lütfen bu cümleye tıklayınız! ^_^ Seviyorum onu canım <3 Mercan - Eminönünden 45 TL ye almıştım 2010 yılında.

Elimdeki zımba kalıpları ve zımbalarım:

-2 lik kuş gözü ve kalıbı
-4 lük kuş gözü ve kalıbı
-24 lük kuş gözü ve kalıbı
-4 lük normal desensiz zımba ve kalıbı

Sıcak Silikon tabancasıHepimizin yakından tanıdığı en zor anlarımızdaki dostumuz sıcak silikon tabancasıdır <3

Isı Tabancası

300 dereceye kadar ısı verebilen cici alet. Isıyla şekillenebilen malzemelerde çalışırken kullanılıyor.

Wonderflex ve Worbla


Isı tabancası ile yumuşatıldıktan sonra kalıp üzerinde dondurularak zırh parçaları üretilen materyaller Türkiye'de sadece worbla Kadıköy Goblin Store'da satılmaktadır. Bunlarla çalışmak isteyenler daha çok yurt dışında satılan internet sitelerinden getirtmekteler.

Ben henüz bana Avrupa'daki bir yarışmada kazandığım birincilikten ödül olarak gelen tek tabaka worblamı kıyıp da bir yere kullanamadım xD

Plastimake

Boncuk boncuk satılıp sıcak suya atılınca yumuşayıp hamur olan soğuk suya atınca da taşlaşan bir maket malzemesi markası.

LATEX


Başka sormak istedikleriniz var mı?
ZOMBİ MAKYAJ HAKKINDA BİR VİDEO~


Art Clay (Sanat Kili - Zıpzıp Hamur)
Bu gördüğünüz beyaz renkte Goodwin marka 40 gr lık Sanat Kili'dir. Bu boyutunu Eminönü Sabuncu Han içindeki ÜÇEL kırtasiyeden 7.50 TL ye aldım. Broş, takı, özel şekilli düğme, taş, küçük protez uzuvlar (burun, parmak, kulak, diş vs), kabartma desenler elde veya kalıba basarak yumuşacık yapısı olduğundan kolay çalışılıp 24 saatte tamamen kurutulabiliyor. Sağlığa tamamen zararsız. Tutkal, boya uygulanabiliyor, akriliği çok iyi tutuyor. Kuruyunca hafifliyor ve hatta zıplayabiliyor. O sebeple bir diğer adı zıpzıp hamurdur. Bu konuda geçen gün yayınladığım Quixe Cosplay ile röportajımda ve Nano Cosplay in kendi youtube kanalına yüklediği son yayınından ayrıntılı bilgi alabilir ve üretilmiş birçok örneği görebilirsiniz. Öneriyoruuuzzz~BİTTİİ !

Üreteceğiniz işlerde kolaylıklar dilerim! sensee~